MERHABA TÜRKİYE

Türkiye İçin Elektrik Fiyat İndeksi (TPX) özellikleri

TPX elektrik piyasasında ticaret yapanlar için online bir bilgi servisidir.  Biz KYOS olarak müşterilerimiz için tüm toptan elektrik piyasa işlemleriyle ilgili verileri bir araya koymaktayız. Bu veriler günlük ve düzenli olarak güncellenmektedirler. Böylece temel modelimize dayanan uzun vadeli, yüksek kalite ve güvenilirlikte forward-eğriler sunulmaktadır.

Gelişmiş yaklaşım

TPX modeli Türkiye’deki elektrik piyasasına özgün durumları yansıtabilecek olan temel ve geçmişe dayalı modelleri birleştiren özel bir modeldir.

Temel yaklaşım kullanılarak aylık ortalama fiyat verileri belirlenir.  Bu beklenen arz ve talep dengesindeki değişiklikleri yansıtır (mesela yap-işlet (Yİ) ve yap-işlet-devret (YİD) anlaşmalarının sonlandırılması gibi.)

Saatlik artışlardan 3 yıl ileriye

Günlük elektrik üretimi ve perakende işlemlerin elektrik ticareti ile birleştirilebilmesi için uzun vadeli ve tutarlı forward-eğrilere ihtiyaç vardır. TPX saatlik bir elektrik forward-eğrisi oluşturur.

Veri güncelleme

TPX toptan elektrik piyasasını etkileyen temel verileri toplayıp güncelleyerek elektrik forward-eğrileri oluşturur.

Otomatik çıktılar

Müşterilerimiz toptan elektrik piyasasını analiz edebilecek bilgileri ve çıktıları email aracılığıyla günlük olarak elde ederler.