ELEKTRİK SANTRAL OPTİMİZASYONU

KyPlant elektrik tedarikçileri ve santral sahiplerini elektrik piyasasındaki faaliyetleri konusunda destekler.  Elektrik santrali optimizasyonu yazılımı optimum sevkiyatı hesplayarak elektrik santrallerinin değerlerini belirler. 

Ayrıca KyPlant doğru ticari kararları alabilmeleri konusunda müşterilerimize destek oluşturur.  KyPlant’in gerçek opsiyon-temelli modülü santralleri ve kontrat özelliklerini gerçekçi fiyat simülasyonları ile birleştirir.  Bu hem gerçek hem de sanal elektrik santrallerine, spark veya dark spread opsiyonu ile uygulanabilir.

KyPlant’in Yararları:

1. Spot piyasası: nasıl sevkiyat?

Gün-öncesi ve gün-içinde piyasası için, elektrik santrali optimizasyonu modeli size en iyi seçeneği söyler: üretim yapmalı mı yoksa yapmamalı mı? Öngörülemeyen durumlar sebebiyle fiyatlar değiştiğinde, sevkiyat kararlarında (gün içi piyasasında) değişiklik yapmak en iyisi olabilir.

kyplant-1.png

2. Forward piyasa: risk mi yoksa kar garantisi mi?

KyPlant hangi forward ticari işlemlerin risklere karşı koruyucu ve hangilerinin kazanç sağlayıcı olduğunu gösterir.  Kullanıcı kazancı korumayı amaçlayan “intrinsic-hedging” ve “delta-hedging” stratejileri arasında seçim yapabilir.

kyplant-2.pmg

3. Elektrik piyasası: Makul fiyat nasıl olmalıdır?

Elektrik santrali değerlendirme modeli bir santralin makul değerini hesaplar.  Model değerin hangi kısmının gerçek değer hangisinin ise harici değer olduğunu gösterir. Harici değeri yakalayabilmek için daha aktif bir ticaret stratejisi gerekir.

Harici değerler gerçekçi bir model olan Monte Carlo modelinden elde edilir. Forward ve spot ticareti stratejileri birleşimi simüle edilmiş fiyat senaryolarına uygulanır.  Bunun için dinamik programlama ve Monte Carlo simülasyonu kullanılır. Bu tip değerlendirme gelecekteki değerin makul bir şekilde ölçülmesine yardımcı olur.  Geriye yönelik test etme ise modelin diğer bir özelliğidir.  Geçmişte belirli bir ticari strateji izleyerek ne kadar para kazanmış olabileceğinizi gösterir.

Elektrik santrali optimizasyonu metodolojisi

KyPlant gelişmiş bir Monte Carlo simülasyonu kullanmaktadır. Kullanıcı kendi fiyat simülasyonlarını veya KySim’de olan fiyatları kullanabilir. Optimal sevkiyat ve uygulama kararları dinamik programlama ve Monte Carlo tekniğine dayanır. Oynaklık yapısı ve diğer simülasyon girdileri geçmişe dayalı/tarihsel veriden rahatlıkla elde edilebilir.  Zımni opsiyon değişiklikleri de kullanılabilir.