ELEKTRİK FİYAT TAHMİNLERİ

KyCurve ticaret ve risk yönetiminde aylık, günlük ve saatlik fiyat-eğrileri oluşturmak için yardımcı olur. Eğriler piyasadaki söz konusu tüm fiyatlarla uyumludurlar. Bu yüzden de arbitrajdan muaftırlar. Aynı zamanda eğriler mevsimlik, günlük ve saatlik geçmişe dayalı/tarihsel kalıpları takip ederler. Bu model bu kalıpları bulabilmek için üst düzey bir istatistiki metodoloji kullanır.

Live price curves

Gün sonu forward-eğrisi genelde piyasadaki muhtelif ticari pozisyonları göstermek için kullanılır. Gün içinde saatlik enerji ve günlük gaz artan oranlı eğrileri ticari imkanlar için en iyi fiyatı oluşturmaya yardımcı olur.

KyCurve’un Yararları

1. İyi bir forward-eğrisi nasıl elde edebilirim?

İyi bir forward-eğrisi mevsimsel kalıpları içerir. Aynı zamanda hafta içi ve hafta sonu arasındaki farklılıkları içerir ve resmi tatilleri ve saat farklılıklarını da göz önünde bulundurur. KyCurve yeni veri geldiğinde bütün bu fonksiyonları otomatik olarak güncelleyebilir. KyCurve modeli enerji, gaz ve diğer piyasa ürünleri için detaylı eğriler oluşturmak için kullanılabilir.

market-curves-1.png

2. Çeşitli fiyat kontratları oluşturma

Gün sonu fiyat-eğrilerini (Hourly Price Forward Curve: HPFC) oluşturmak için genellikle epey çaba sarf etmek gerekir. Halbuki fiyat değişkenliği gün içinde de büyük olabilir. Bu da gün içi fiyat kontratlarını tekrar doğru olarak değerlendirmeyi ve ayarlamayı gerektirir. KyCurve broker ve piyasaya dayanan gün içi fiyat-eğrilerini tekrar ayarlayabilen ekstra bir modül içermektedir. Bu da müşterilerimize piyasa durumuna hakim olma ve en iyi rekabet edilebilecek fiyatı sunma imkanını vermektedir.  Canlı HPFC konusunda bilgi için burayı tıklayınız.

3. Gelişkin modeli mi yoksa günlük fiyat-eğrisi hizmetini mi tercih etmelisiniz?

KyCurve KYOS Analitik Platformu’nda bir model olarak kullanılabilir. Bu da size kendi tespitlerinize ve verilerinize göre hesaplama yapabilme şansı verir. İkinci seçenek olarak KYOS pek çok Avrupa elektrik ve gaz piyasaları için fiyat-eğrileri sunmaktadır, bu bilgiye www.pricecurves.com adresinden ulaşılabilir. Müşterilerimiz mevcut olan bu iki seçenekten birisine karar verebilirler.

Özellikler

KyCurve piyasadaki mevcut durumdan gün sonu forward-eğrisi oluşturmak için üst düzey istatistik kullanmaktadır.

KyCurve KYOS Analitik platformuna tamamıyla entegre olmustur. Otomatik veri girişleri her zaman güncel fiyatlara ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Metodoloji

KyCurve detaylı fiyat-eğrileri hesaplayabilmek için gerekli olan gelişmiş bir istatistiki metod kullanmaktadır. Forward piyasadaki geçmişe ait ilişkilere dayanarak mevsimsel şekiller oluşturulur. Resmi tatil günlerinin etkileri vs. de optimizasyon algoritmine dahil edilmiştir.